Každé dítě je jiné, některé je více společenské, jiné vyhledává spíše samotu. Nemusíte se bát, plachost, kterou dítě v sobě má, je něco, s čím mu můžete pomoci. A dítě si získá potřebnou sebedůvěru. Jak s plachostí bojovat, a kdy je lepší své dítě do ničeho nenutit?
Běžte jim příkladem
Děti se nejlépe věci naučí tím, že jim je někdo předvede. Chcete-li dát svým dětem pozitivní a sebevědomý vzor, zkuste se snažit být více otevřenější. Když jste venku, povídejte si s lidmi, častěji se bavte s přáteli a předveďte mu, že začlenit se do kolektivu není nic hrozného. Čím více vaše děti vidí, jak komunikujete s ostatními, tím lépe se začnou cítit.
Nechte je se rozhodnout
Když jste v restauraci, povzbuzujte své dítě, aby si objednávalo samo, a tím komunikovalo s okolím. Udělej to samé, kdykoliv jsi venku. Dbejte na to, aby se dítěti dostalo interakce, která posílí jeho důvěru. Čím dříve s ním takto začnete pracovat, tím to pro něj bude přirozenější, a stane se tak sebevědomějším.
Pozor na násilnou pomoc
Některé děti se hned stáhnou, jakmile je vtáhnete do centra pozornosti. A co je horší, začne vám méně důvěřovat, a to hlavně, pokud ho dostanete do nepříjemné situace. Vaším cílem by mělo být nastavení situací, ve kterých se vaše děti budou cítit pohodlně a bezpečně.
Vciťte se do svého dítěte
Obavy dítěte se vám mohou zdát triviální, ale jsou to velmi skutečné obavy. Vnímejte, co vaše dítě cítí, a za žádných okolností byste se nikdy neměli stydět za jeho plachost. Mluvte s ním o tom, proč se cítí nepříjemně, a zaměřte se na zmírnění těchto obav než na to, abyste ho za to trestali.
Hodnota přátelství
Naučte své dítě, co znamená hodnota přátelství tím, že ho budete modelovat i vy. Řekněte mu, že mít jednoho velmi blízkého přítele je stejně skvělé, jako mít spoustu přátel.
Jana (29): Jsem až ta třetí. Manželku podváděl s milenkou a milenku se mnou.
Uvědomte si, že není nic špatného na tom, pokud je dítě plaché a dává přednost samotě. Vaší úlohou je své dítě podporovat a porozumět mu, i když není podle vašich představ.