Pevné a důvěrné pouto vzniká mezi matkou a nově narozeným děťátkem automaticky. Pokud dítě cítí, že je chtěné a milované, jde o základ pozdějšího vztahu. Jako rodiče jděte svým dětem příkladem, a pokud jsou vaše vztahy upřímné, dítě vám věří a snaží se vytvářet vztahy stejné, jako jsou ty vaše.
Příklady táhnou
Dítě vnímá vaše chování přesně. A tak ho také odráží. Když uděláte něco špatně nebo řeknete něco špatného, omluvte se. Úplně stejně, jako kdyby šlo o dospělého. Nebo vás například dítě o něco požádá ve chvíli, kdy se musíte soustředit na něco jiného. Pokud si později uvědomíte, že jste měli říct „ano“ místo „ne“, udělejte to. Změnit názor je v pořádku. A vaše děti to vidí a vědí, že jste k nim upřímní!
Nebuďte tajemní dospělí
Nenechávejte děti obklopené tajemstvím. Ony jsou intuitivní a rychle vnímají změny v tónu hlasu, výrazech obličeje a jiné známky neverbální komunikace. Cítí, když je kolem nich nejasná situace. Hranice samozřejmě musí být zachovány, děti určitě nemusí znát každý detail vašeho života, ale neváhejte před nimi mluvit o svých emocích, hlavně o těch, které znají. Pak vám i ony budou říkat, co se děje, co je trápí, i co je činí šťastnými.
Zaměřte se na důsledky, nikoli tresty
Jedním z dalších způsobů, jak vybudovat čestný vztah s dítětem, je naučit ho rovnici „příčina – důsledek“. Pokud neposlechne, potrestejte ho! Samozřejmě přiměřenou formou! Trest jasně vymezte, a také ho přesně dodržte. Dítě pochopí, jak to v životě chodí, a navíc uvidí, že jste vůči němu spravedliví.
Všechny uvedené rady asi do praxe asi důsledně nepřevedete, ale zkusit můžete maximum!