Potrat je smutnou záležitostí v životě každé ženy. Bohužel, když už přijde – ať plánovaný, nebo neplánovaný, vždy se s ním musí žena umět vyrovnat. Poradíme vám, jak na to.
Nelze být připravená
Na potrat nemůže být nikdy žádná žena připravená předem. Když k němu dojde, ženy většinou zaskočí intenzita pocitů a stavů, které se náhle objeví. Emoce se navíc různě proměňují, od šoku a smutku přes iracionální vinu a pocit neschopnosti splnit ženskou roli, až po úzkosti ohledně budoucích těhotenství. I muži se často potýkají s nepříjemnými pocity ztráty, ale též nedostatečnosti, protože své partnerce v tomto těžkém období nemohou nijak ulevit.
Smíšené pocity a smutek ze ztráty
Různé, často zmatené a protichůdné emoce, jsou naprosto normální. Proces hojení emoční a psychické ztráty po potratu nějakou dobu trvá, a to mnohem déle než samotná fyzická úzdrava. Rozvířené emoce souvisejí také s hormonálními změnami. K tomu navíc většina žen viní z potratu sama sebe!
Zvládnutí pocitů
Bohužel někteří blízcí a přátelé říkají ženám, že by neměly pociťovat tak velkou ztrátu, hlavně pokud potrat nastane na začátku těhotenství. Ve skutečnosti je úplně jedno, kdy k potratu dojde, to se zvládáním situace nesouvisí! Například i když byla žena těhotná jen krátkou dobu, její těhotenství mohlo být plánováno léta předem! Proces truchlení je nezbytnou součástí úzdravy a je nutné si tímto obdobím projít, aby se žena mohla se ztrátou vyrovnat. Způsob a délka truchlení je zcela individuální, každá žena ho zvládá jinak, a nejde jej nijak urychlit!
Většinu potratů způsobí genetické abnormality, které zabrání normálnímu vývoji plodu. Aktivity jako jsou cvičení, práce či sex, nikdy potraty nezpůsobují! Proto se z ničeho neobviňujte! A mějte na paměti, že většina žen, které potratí, má příští těhotenství zcela zdravé!