Kolem padesáti let, ale někdy i o dost dříve, se každá žena zastaví „na přechodu“. Zkusíme vám poradit, jak se přes tuto nepříjemnou etapu přenést pokud možno rychle a bez potíží.
Přechod (klimaktérium) je proces, který trvá několik let. Vyhasíná funkce vaječníků, a tím postupně klesá hladina ženského hormonu estrogenu. Vzniklá hormonální nerovnováha zase vyvolává tělesné a psychické změny.
Co může trápit
Asi třetina žen na sobě nepozoruje žádné příznaky. U těch ostatních jde zejména o návaly a pocení, bušení srdce, psychickou nepohodu (změny nálad, podráždění, úzkosti), poruchy spánku či bolesti hlavy a kloubů.
Nedostatek estrogenu se postupem času projeví také formou ztenčení sliznic. Ženy pak často trápí suchost pochvy, potíže s močovými cestami (častější záněty a infekce) a problémy s udržením moči.
V těle ženy se odehrávají i další změny, které vedou ke zvýšenému riziku obezity a cukrovky 2. stupně.
Pomozte si sama
Nejlepší rada, kterou můžete v období přechodu dostat, je jasná – samo nic nepřejde, musíte zakročit! A čím dříve proti potížím zakročíte, tím rychleji se jich zbavíte. Pokud jen „čekáte na zázrak“ může se stát, že v těle proběhnou zdraví nebezpečné trvalé změny. Nejzávažnější je ateroskleróza a její důsledky – tedy infarkt či mrtvice. Dále je tu osteoporóza, ta se vyvíjí plíživě a vůbec nebolí, často je proto diagnostikována až když dojde k vážné zlomenině například obratlů, krčku stehenní kosti či zápěstí, a to zdánlivě bez příčiny.
Každá žena by v období přechodu měla preventivně do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vápník, a také dostatek pohybu.
Bylinky a pohyb
Fytoestrogeny – rostlinné složky s estrogenním efektem snadno získáte z bylinek, jako jsou červený jetel, andělika, kozlík či třezalka. A vůbec nejlepší je sója! Každý den byste si měla uvařit bylinkový čaj – a nejlépe s ním každé ráno začínat. Bylinky jsou totiž nejlepším startem nejenom pro fyzickou stránku těla, ale také pro organismus a a duševní pohodu – a tu teď budete rozhodně potřebovat.
Zásadním lékem ale zůstává pohyb, nejlépe chůze. A to alespoň 3x týdně po dobu 30 minut! Tak neseďte doma a běžte ten přechod „rozchodit“.