Manželství je určitě o lásce, propojenosti a partnerství, ve kterém můžete sdílet život. Existuje však také praktická stránka společného života, jako je například právě údržba domácnosti. Práce v domácnosti je nevděčná, opakující se a nudná, a musíte ji řešit prakticky každý den. Rozsah, v jakém partneři považují úklid za sdílenou odpovědnost, může ovlivnit celý vztah a být příčinou hlavních manželských rozepří.
Je to vaše vina?
Někteří muži si myslí, že jako „živitelé“ rodiny si zaslouží kompenzaci v podobě domácích prací, které udělá žena. Je to paradoxní, zejména v těch případech, kdy žena pracuje a vydělává stejně (nebo dokonce i víc) než muž. Stereotyp se stále drží při životě a někdy si za to bohužel mohou i ženy samy. Mnoho žen chce ovládat domácnost, protože ji vidí jako své území. Některé z nás dokonce považují domácí práce za způsob, jak potvrdit svou totožnost a vyjádřit lásku a podporu svým rodinám.
Volitelné pro muže, povinné pro ženy
V mnoha manželstvích se předpokládá, že domácí práce provádějí ženy, zatímco muži občas vypomohou. Muži často věří, že péče o domov je volitelná. A když už něco udělají, vidí, jak skvěle pomáhají manželkám a že jsou úžasnými manželi. Ale za svou skutečnou odpovědnost to nepovažují. Místo toho očekávají, že to, co dělají, bude neustále obdivováno a chváleno. Bohužel, v obecné rovině se míra čistoty domu stále připisuje pouze manželce.
„Mužské“ a „ženské“ práce
Není to jen množství práce, které hraje úlohu ve vnímání spravedlivého rozdělení úkolů. Většinou je mnohem důležitější druh práce, kterou by měl muž vykonávat. Mnoho mužů považuje za vhodné pouze určité práce. Úkoly jako terénní úpravy a opravy jsou přijatelné, protože potvrzují jejich mužnost a osobní identitu. Vaření či péče o prádlo jsou často považovány za ženskou práci. A takový úklid toalety!? Ten je většinou v naprostém rozporu s přesvědčením mužů o tom, co by měli dělat.
Zapojte partnera
Zapojení mužů, a koneckonců i dětí, do domácích prací se může odehrát v klidu. Je ale potřeba důsledně a jasně rodině vysvětlit, že vy nejste otrok, který odedře všechnu práci sám. Můžete si vzít na pomoc výzkum Kalifornské univerzity, který ukázal, že v rodinách, kde se otec podílí na úklidu a vaření, panuje lepší atmosféra a všichni jsou spokojenější. Prokázal se i další fakt – děti mužů, kteří se podílejí na domácích pracích, jsou šťastnější, zdravější, a dokonce se jim lépe daří ve škole!
Vezměte to do vlastních rukou!
S jistotou vám můžeme říct, že váš parter nevidí, jak moc máte práce. Muži na to nemají ty správné „buňky“. Takže je potřeba se domluvit, kdo, co, kdy a kde bude dělat. Muž určitě zvládne omýt pár talířů, vyměnit prasklou žárovku nebo udělat velký nákup. Děti kolem 10 let mohou v pohodě zametat, luxovat a vytírat. Jen se nebojte jim práce pěkně rozdělit!
Důležité ale je, abyste se vyhnula následné kritice odvedené práce. Je víc než pravděpodobné, že nikdy nebude udělaná tak skvěle, jako kdybyste ji dělala vy sama! Snaha se cení!