Pokud rády tvoříte a největší radost vám udělá vlastnoručně vyrobené květinové dekorace, interiérový doplněk či jen tak něco pro potěchu duše, máme právě pro vás inspirativní nápady, jak si udržet ještě kousek léta a přírody v bytě i na podzim.
Svíčky ozdobené květinami
Obyčejné bílé svíčky si můžete snadno dozdobit například vylisovanými květinami. Získáte originální dekoraci nebo jedinečný dárek. A není to vůbec složité.
Budete potřebovat:
- Květiny dle výběru
- bílé svíčky většího průměru (okolo 5 centimetrů)
- parafín
- plochý štětec s přírodním vlasem
- papír a nádoby na rozehřátí vosku
Postup výroby:
Květiny si nejprve vylisujte tak, že je vložíte mezi dva savé papíry a zatížíte například knihami. Ve vodní lázni rozehřejte parafín a horkým parafínem natřete s pomocí štětce potřebnou část svíčky, na kterou ihned nalepte květinu. Tu znovu přetřete parafínem. Parafín udržujte stále horký a postupně uvedeným způsobem přidávejte kvítek za kvítkem. Velmi pěkné jsou též čtyřlístky.
Propletený květináč
Teď je ta pravá chvíle nalámat si v přírodě větývky, kterými můžete ozdobit květináč, ošatku či jinou nádobu.
Budete potřebovat:
- Obal na květináč nebo truhlík
- suché větvičky (o průměru asi 0,5 až 1 centimetr)
- štětec
- různobarevné provázky
- zahradnické nůžky
- tavnou pistoli
- kamínky
- šnečí ulity
- nůžky.
Postup výroby:
Zahradnickými nůžkami nastříhejte větvičky na velikost asi o 1 až 2 centimetry delší, než je výška obalu. Nastříhané větvičky přilepte tavnou pistolí na obal tak, aby mezi nimi byly stejně široké mezery a lepidlo naneste vždy jen u horního a dolního okraje. Musíte si ponechat mezeru mezi větvičkami a obalem, abyste tudy mohli protahovat provázek. Dolní konce větviček srovnejte s hranou obalu a nahoře je nechte přečnívat.
Pletení provázkem
Nyní začněte mezi větvičky namotávat provázky v barvách, které jste si zvolili. První řadu veďte od horního konce větvičky dolů, poté zpět nahoru. Takto postupujte kolem celého květináče. Druhou řadu pak omotávejte v protisměru tak, aby se s tou první křížila. Stejným způsobem postupujte i dál… i po přidání další barvy provázku. Nahoře, kde větvičky přečnívají, provázek propleťte takzvaně cik-cak. Vršek obalu dozdobte kamínky, mušličkami, šnečími ulitkami či mašlemi z provázku.
Růže z juty
Vytvořte si květinové aranžmá, které vám zaručeně neuvadne. Základem jsou totiž atraktivní růže z přírodního textilu.
Budete potřebovat:
Pruhy látky (nejlépe len, juta či plátno) ve vybraných barvách, floristickou aranžovací hmotu, suché rostliny – makovice, obilí, statice a podobně, špejle, tavnou pistoli a nůžky.
Postup výroby:
Nachystejte si pruhy látky o šířce zhruba 5 centimetrů. Délka pruhů určuje výslednou velikost květů, takže nemusejí být stejně dlouhé, ba naopak. Květy budou menší i větší. Jeden konec pruhu látky přehněte na polovinu a tavnou pistolí jej přilepte ke špejli. Látku skládejte napůl po celé délce pruhu, aby byl květ více plastický a okvětní lístky tvořte tak, že pruh látky otáčíte a ohýbáte a současně jej lepíte kolem dokola na špejli.
Doba dlouhých večerů se blíží, možná oceníte tipy, jak je kreativně strávit. Dnešní inspirace je věnovaná odcházejícímu létu, ale podzim se svými barvami přinese nejeden zajímavý nápad!