Slunce produkuje UVA a UVB záření, která jsou velmi nebezpečná. O to víc, jde-li o citlivou dětskou pokožku. Přímým zářením a nedostatečnou ochranou může vznikat alergie na slunce u dětí, která může způsobovat velmi nepříjemné reakce. Jak se tedy před sluncem chránit?
Sluneční alergie u dětí a její projevy
Setkali se někdy s pojmem alergie na slunce? Jedná se o reakci kůže na sluneční záření. Odborně se tento jev nazývá také fotosenzitivita, která může být dědičná. Může se však objevit i z ničeho nic. Existuje několik forem alergií na slunce, které se projevují různými způsoby. Zejména alergie na slunce u dětí může způsobovat různé nepříjemné reakce a komplikace.
Objevit se může například sluneční kopřivka, kterou mohou způsobit i opalovací krémy a parfémy s SPF, které špatně reagují na vaši pokožku. Projevem tohoto typu alergie jsou svědící pupínky na kůži, které však mohou přerůst až do otoků, bolesti hlavy, poklesu tlaku či jiných kolapsových stavů. V případě mírné kopřivky by měly tyto příznaky zmizet po pár hodinách, v horším stadiu je však nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.
Nejčastěji se však objevuje polymorfní světelná erupce (PLE), která je agresivnější. Obvykle se objevuje na pokožce, která není chráněn žádnými krémy s SPF. Projevem této alergie na slunce u dětí jsou zejména červené skvrny a puchýře, které se mohou na pokožce objevit i po několika hodinách, zejména v oblasti rukou, nohou a vrchní části trupu či čela. Kromě puchýřků se však může jednat o tzv. puchýřky. „krupici“, která může svědit.
Prevence a léčba sluneční alergie u dětí
Existuje několik způsobů, jak se vůbec před sluncem můžete chránit. Celoročně byste měli používat krémy s SPF faktorem. Pokud se však chystáte na letní dovolenou k moři nebo na hory, je vhodné užívat antihistaminika alespoň 3 dny předtím a po celou dobu dovolené a používat krémy s vyšším SPF faktorem. Co se týče dětí, ty nemají dostatečně vyvinutou ochrannou bariéru pokožky, jelikož jejich pokožka neobsahuje dostatek kožního barviva – melaninu. Proto je třeba používat ochranné krémy s SPF 50+. Ideální je však malé děti nevystavovat přímému slunci a držet je zejména ve stínu a v ochranném oblečení. Co se týká větších dětí, ty je třeba natírat krémem alespoň s SPF 30+ před každým vystavením se slunci, tedy i před a po koupání se v bazénu, kdy může krém z pokožky sejít. Samozřejmě je třeba myslet i na péči po opalování. Pokožka musí být dostatečně hydratovaná, protože voda a slunce ji vysušují. Tehdy doporučujeme používat hydratační mléka nebo krémy po opalování, které pokožku nejen hydratují, ale také zklidňují a prodlužují její opálení. Navíc příjemný pocit chlazení okamžitě zklidní přehřátou pokožku.
Chraňte se před slunečním zářením a zabraňte vzniku sluneční alergie u dětí
Alergie na slunce u dětí je nepříjemnou kožní reakcí, která může pokazit letní dovolenou či prázdniny. Proto byste své děti neměli vystavovat přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou, případně pokud děti užívají různá antibiotika či protizánětlivé krémy. Děti byste na druhé straně měli přiměřeně oblékat, natírat je krémem nebo sprejem s SPF faktorem 30+ nebo 50+. Myslet je třeba i na dostatečný pitný režim. Zároveň doporučujeme používat také krémy po opalování a pokožku hydratovat zevnitř. Široké spektrum opalovacích krémů a krémů po opalování má dermatologicky testovaná značka Bioderma, kterou si můžete zakoupit v partnerských lékárnách či drogeriích. Nezkažte svým dětem léto – předcházejte vzniku alergie na slunce u dětí.