Objevily se vám na hýždích, stehnech a bocích nepěkné dolíčky? Vítejte v klubu až 90 % všech žen! Celulitida neboli pomerančová kůže žádnou z žen nepotěší, ale dá se nad ní vyhrát. Chce to maličkost: pevnou vůli a vytrvalost.
Pomerančová kůže je signálem hned několika problémů: zadržujete v organismu vodu, nedostatečně vám proudí lymfa, váš jídelníček volá po změně a o pohyb jste se pokoušela kdysi dávno. Někdy si přisadí genetické dispozice a vliv mají i hormony, zejména estrogeny a jejich výkyvy v průběhu menstruačního cyklu, v období puberty, těhotenství a následně menopauzy. Estrogen zvláčňuje a změkčuje vazivo, což vede ke snadnějšímu usazování tukových buněk a zadržování vody v těle. Vznik pomerančové kůže ovlivňuje i užívání hormonální antikoncepce.
Nespravedlivé je, že celulitidou trpí spíš ženy, vliv hraje i uspořádání podkožních buněk. U žen se tukové buňky mezi kolagenovým vazivem daleko líp ukládají, zbytňují a tlačí se k povrchu kůže. Tím brzdí průtoku krve a lymfy a tvoří hrbolky a ďolíčky. Mužům rostoucí tukové buňky roztahují kůži do stran a ta zůstane hladká. Ženy mají oproti mužům navíc dvakrát tolik tukových buněk. Ty jsou schopné ukládat víc tuku a svůj objem zvětší až dvěstěkrát.
V podkoží hraje tuková tkáň ochrannou funkci před nárazy a tlaky, je jakousi tepelnou izolací, zásobuje organismus vodou a dodává našemu tělu energii. Je jasné, že ji potřebujeme, ale s mírou. Nadváha a obezita nám nesluší, navíc přispívá nejen ke vzniku celulitidy, ale i k rozvoji řady dalších nemocí, jako jsou problémy se srdcem a cévami, klouby, způsobuje hypertenzi, zvýšený cholesterol, cukrovku.