Princ Philip, vévoda z Edinburghu: Pohledný mladík, královnin manžel i jedna z nejvýznamnějších osobností přelomu 20. a 21. století

Nejen Velkou Británii, ale i celý svět zaskočila smutná zpráva o úmrtí Jeho královské Výsosti vévody z Edinburghu, manžela britské královny Alžběty II. Charismatický a po celý život nepřehlédnutelný princ Philip, bojoval v posledních měsících s různými zdravotními obtížemi. Přesto se zdálo, že si nejen svůj sen, ale i sen mnoha lidí po celém světě – tj. dosažení úctyhodného věku sta let, splní. Bohužel se tak nestalo. Ještě před svatbou s Alžbětou II. řecký a dánský princ, později pak vévoda z Edinburghu, ve věku i tak pozoruhodných devadesáti devíti let, zemřel. Do úctyhodné stovky mu scházely jen dva měsíce. Pojďme se v krátkosti podívat, jaký byl raný život jednoho z nejvýznamnějších mužů přelomu 20. a 21. století.    

Pohledný mladík z Korfu

Princ Philip pocházel již od narození z rozvětvené rodiny, zahrnující mj. i potomky řeckých, či dánských královských rodin. Narodil se jako Philip, princ řecký a dánský, dne 10. června roku 1921, v astrologickém znamení Blíženců, na ostrově Korfu (Řecko). Jeho otec Andreas, byl synem Jiřího I., řeckého krále a matka – princezna Alice z Battenbergu byla zase pravnučka ze strany jedné z nejdéle sloužících britských královen – královny Viktorie. Zcela harmonické dětství ale malý Philip ani navzdory svému původu a zajímavě rozvětvenému příbuzenstvu, neprožil.

Už v roce 1922 musela jeho rodina z důvodu řecko-turecké války odejít z Řecka, a hledat nový domov. Tím se mladičkému hochovi stala přechodně Francie, kde Philip posléze vystudoval i základní školu (The American School of Paris). Avšak už roku 1930 byl za účelem dalších studií, znovu přechodně, stěhován, tentokráte do Německa, a to ke svým čtyřem starším sestrám, které se tam mezi tím porůznu vdaly. Další cesta pak už vedla mladičkého Philipa směr Anglie, konkrétně na Gordonstoun ve Skotsku, kde strávil mnoho času. Mezníkem ve Filipově raném životě se stal příchod druhého světového válečného konfliktu. Tehdy se z pohledného řeckého prince stala plnohodnotná součást vojenského námořnictva, v němž pak nalezl i později zalíbení. Stal se například jedním z velitelů tzv. vylodění na Sicílii a úcta k lodím i námořnictvu mu posléze zůstala až do konce jeho dlouhého života.   

Osudová žena – princezna Alžběta  

Jak obdivovatelé života současné britské panovnice Alběty II. vědí, nebyla její cesta na britský královský trůn zpočátku jasná a už vůbec ne samozřejmá či dopředu plánovaná. Takže dívka, kterou mladý Philip kdysi poznal na svatbě jednoho ze svých bratranců, byla tenkrát ve svých osmi letech skutečně „jen princezna“, dcera krále Jiřího VI., nikoliv „žhavá kandidátka na ústřední osobnost britské monarchie“. Přesto už v dětském věku si jeden druhého dostatečně povšiml na to, aby si za dalších několik let mohli společně, během průběhu druhé světové války, dlouze psát. O pět roků starší Philip nakonec princeznu Alžbětu svou jemností, ale i odvahou, chytrostí a především nepřehlédnutelnou pohledností doslova oslnil. Dvojice se do sebe záhy zamilovala, a když pak Alžběta přesáhla věk dvaceti let, rozhodla se, že už jiného, než vysokého, pohledného řeckého prince Philipa, si za manžela nevezme, třebaže jí její počin okolí rozmlouvalo. Ani přes zajímavý původ, nezdál se Philip, který roku 1947 získal britské občanství a přijal jméno Mountbatten, pro úzké Alžbětino okolí, úplně ideální volbou. Osud si však poradil. Nakonec zvítězila hluboká a upřímná láska a páru, který se vzal dne 20. listopadu roku 1947 ve Westminsterském opatství, přála nakonec štěstí (nejen) celá Anglie. Pozoruhodným životním zvratům však nebyl konec. Naopak.

Otec Alžběty, britský král Jiří VI., byl tou dobou stále více sužován zdravotními obtížemi a tak se z jeho šikovné, na dívku zručné a velmi inteligentní dcery stal brzy jeho zástupce. Všude, kde to bylo možné, zastupovala království na místo otce právě Alžběta a spolu s ní ji následoval rovněž i její manžel Philip. Když pak Alžbětin otec náhle zemřel a z mladé ženy se stala pochodem dalších složitých událostí v rodině rovnou britská královna, z prince Philipa se stal královnin manželský partner. (Pozn. v roce 2009 dokonce vyhlášen jako nejdéle působící manželský partner v britské historii.) Od té chvíle již dvojice kráčela zcela pospolu. Nejen životem manželským a osobním, ale především tím královským.

Vitalita, kterou by šlo závidět

Společně přivedli na svět čtyři děti. Nejstaršího syna Charlese, mladší dceru Anne, syna Andrewa a Edwarda. Svou manželku Alžbětu II. až do roku 2017 princ Philip pravidelně doprovázel na všech královských a společenských událostech, včetně takových, odehrávajících se v jiných zemích. Roku 1996 navštívil královský manželský pár mj. i Českou republiku, kde byl slavnostně uvítán v Praze na Pražském hradě. Princ Philip byl od narození energický, zvídavý a intelektuálně zaměřený člověk, jehož vitalitu by mu mohl leckdo závidět. Oblastmi jeho zájmu (nejen) v Británii, byl především sport, věda, ale třeba i životní prostředí nebo zvířata.

Celkem se pak stal patronem více, jak cca 790 různých organizací. Kromě toho měl velmi rád společnost a mimo šarmu mu také nikdy nescházel smysl pro humor. Méně slyšet o něm bylo až po roce 2017, kdy se rozhodl již pro odpočinek a tím také pro ústup z mnoha společenských událostí. I tak se ale těšil, na svůj věk, pevnému zdraví a doufal, stejně tak, jako jeho okolí, v „pokoření“ blížící se úctyhodné stovky. Ostatně, nebyl by jediný „stoletý“. Dlouhověkost měl v rodě stejně tak, jako jeho manželka Alžběta II. Bohužel však, osud nakonec rozhodl jinak, a z úžasného života, během kterého potkal tisíce významných lidí, poznal stovky zajímavých míst a prožil desítky zásadních historických událostí na přelomu 20. a 21. století, byl princ Philip „odvolán“ dne 9. dubna, roku 2021. Zemřel ve věku devadesáti devíti let na hradě Windsor, a do zmíněné stovky mu scházely už jen pouhé dva měsíce.

Zdroje: biography.com, wikipedia.org

Autor: redakce SpokojeneZeny.cz
zavřít reklamu