8 zajímavých faktů o zdraví, které vás překvapí

V této pochmurné době kovidové je čas přečíst si něco o zdraví, co trochu odlehčí atmosféru – a navíc se dozvíte zase něco nového! Projděte si s námi tato zajímavá fakta o našem těle.

Pijte něco horkého, abyste se ochladili

Podle konvenčního moudra je jasné, že pokud je vám horko, pití něčeho studeného vaše tělo ochladí. Je to ale právě naopak! V horkém dni může pití horkého nápoje pomoci tělu, aby se ochladilo. Důvodem je to, že když pijete horký nápoj, vaše tělo produkuje pot, aby ochladilo vaši tělesnou teplotu. Zpočátku můžete zvyšovat své tělesné teplo vypitím horké tekutiny, ale množství potu, které vaše tělo produkuje, vás ochladí více než před tím, co jste tento horký nápoj vypili.

Náš pot je většinou tvořen vodou

Když už mluvíme o potu, je zajímavé, že se skládá převážně z vody – asi z 99 procent! Kolik potu vyprodukujeme, je jedinečné pro každého jednotlivce; faktory, jako je pohlaví a / nebo věk, mohou přispět k tomu, že se člověk více či méně potí.

Nejsilnější sval ve vašem těle je….

Naše svalová síla může být měřena různými způsoby. Pokud máte na mysli sval, který dokáže vyvinout největší sílu, zvítězí váš lýtkový sval, soleus. Pokud však chcete najít sval, který dokáže vyvinout největší tlak, pak by byl nejsilnější sval čelisti. Lidská čelist dokáže zuby uzavřít silou až 890 newtonů!

Více než polovina vašich kostí se nachází v rukou a nohou

Narodili jsme se s přibližně 300 kostmi a chrupavkami, které se nakonec spojily, až dosáhly dospělosti. Dospělé lidské tělo se skládá z 206 kostí. Z těchto kostí je 106 z nich umístěno v našich rukou a nohou. Kosti v pažích patří mezi nejčastěji zlomené a představují téměř polovinu poranění kostí všech dospělých.

Fyzicky můžete na svém těle vidět vysoký cholesterol

Na vašem těle jsou patrné známky toho, že můžete mít vysoký cholesterol. Xanthelasmata nebo xanthelasma jsou hrbolky naplněné cholesterolem, které se tvoří pod kůží. Může to být indikátor možného srdečního onemocnění. Léze se nacházejí po celém těle a mají tendenci se objevovat na kůži starších lidí s cukrovkou nebo jinými srdečními chorobami.

Pokud jste unavení, pomůže vám cvičení

Pokud jste fyzicky unavení, nejlepší, co můžete udělat, je, že si půjdete zacvičit, protože to vám dodá více energie než odpočinek. Krev a kyslík protékající tělem vám dodají více energie a zlepší náladu. Navíc zvýšení hladiny endorfinů, které doprovází cvičení, může přispět k pocitu pohody.

Studená teplota může být prospěšná pro vaše zdraví

Věděli jste, že nižší teploty mohou prospět vašemu zdraví? Chladnější teploty mohou pomoci snížit alergie a záněty, pomůže jasněji myslet a lépe plnit každodenní úkoly. Chladné počasí může také pomoci snížit riziko různých chorob – například komáři, kteří přenášejí nemoci se v zimním období nenacházejí.

Zdroje: spectrumhealthcare.com/resources/do-you-know-these-surprising-health-facts/

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu