3 tipy na nápoje, které vás pořádně nakopnou

Už na vás leze jarní únava? Zima je moc dlouhá, brzy se večer stmívá a vy byste si nejraději zalezli s knížkou pod peřinu a spali? Máme pro vás tipy na nápoje, které vás spolehlivě povzbudí, dodají energii a sílu vstát z gauče.

Káva a čaj

Tradiční horké nápoje, které mají povzbuzující účinky – to jsou káva a čaj. Oba obsahují látku známou jako kofein. Ten potlačuje únavu, zvyšuje koncentraci a výkonnost. Hlavní rozdíl mezi účinky kofeinu v kávě a čaji jsou, že káva má rychlejší nástup, ale kratší dobu působení – a kofein z čaje má sice pomalejší nástup, ale o to delší účinek. Podle doporučení by denní dávka kávy neměla překročit 5 šálků. Pokud pijete více jak pět hrnků kávy denně, nejspíš jste již vůči účinkům kofeinu odolní a na kávě jste pravděpodobně závislí.

Energetické drinky versus nakopávače

Ačkoliv energetické drinky jsou napumpované kofeinem, cukry a dalšími látkami, které vám ihned dodají energii, jejich časté pití s sebou nese určitá rizika. Mezi ně patří například poškození zubní skloviny, nárůst váhy, ale také stavy úzkostí. Proto je lepší dát přednost nakopávačům, které konzumují sportovci. Většinou se prodávají v prášku, který smícháte s vodou a následně vypijete. Jejich hlavní výhodou oproti energetickým nápojům je fakt, že neobsahují cukr.

Matcha v prášku

Macha je zelený japonský mletý čaj. Prodává se v prášku, který stejně jako v případě nakopávačů smícháte s vodou, a následně vypijete. Nespornou výhodou matchy je, že je velmi dobře přenosná a je vhodná na výlety, ale i do práce. Prodává se totiž v malých sáčcích, které s sebou můžete vzít kamkoliv. Pravidelné popíjení matchy posiluje imunitní systém, dodává energii a zvyšuje koncentraci. Matcha neobsahuje žádné umělé látky, není obohacena o cukr ani o umělá sladidla.

Pokud potřebujete nakopnout a dodat energii, vyberte si nápoj, který vám nejvíce vyhovuje. Ale všeho s mírou. Když si jednou za čas dáte energetický nápoj, nic se nestane, ale není rozumné si ho dopřávat každý den.

Zdroj: healthline.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu